Mobilie tālruņi: tas, ko Jūs par tiem vēl nezinājāt

mobilais tālrunisMūsdienās mobilie tālruņi daudziem ir nepieciešamība, tie mums ir vajadzīgi visur – darbā, sazinoties ar ģimeni un draugiem, noskaidrojot, kā nokļūt otrā pilsētas galā. Jāatzīst, ka bez tālruņa esam kā bez rokām – plānojos darbus, tas visbiežāk aizvieto papīra kalendāru un darba piezīmju grāmatu. Tāpat kā šodien nevēlamies atcerēties savu pamatskolas tēlu, vairs negribam atcerēties arī to, kādi bijām pirms sava viedtālruņa iegādes. Šķiet, ka par mobilo tālruni zinām visu, bet vai tas tiešām tā ir?

Vai atceraties savu pirmo mobilo tālruņu modeļus, par kuriem priecājāties vairāk nekā par pirmo sniegu? Ieklausieties, ja kādreiz izmantojāt Nokia 1100! Jūs varat lepoties, jo tā bija visvairāk pārdotā elektriskā ierīce vēsturē – tika pārdotas vairāk nekā 250 000 000 kopijas.

Lai kur mēs dotos, nevies no rokām neizlaiž savu viedtālruni. Bet reiz pēc sarunas ar tuvinieku to ielikām kabatā, jo tas bija viss, kam tālruni varēja izmantot. Ja ne pirmais viedtālrunis, kas parādījās Floridā 1993. gadā, situācija līdz šim būtu palikusi nemainīga. To izveidoja IBM un nosauca par Saimonu (Simon). Tālruņa cena bija 899 dolāri, un tika izgatavotas tikai 2000 kopijas.

Tagad iekārojamākā mobilā tālruņa modelis, iespējams, ir iPhone – ar kuru lepojas pat daži pirmklasnieki. Vai zinājāt, ka 2012. gadā. Apple pārdeva vairāk nekā 340 000 iPhone dienā – apmēram 4 tālruņus sekundē? iPhone Black Diamond ir dārgākais tālrunis pasaulē. Tās cena ir 15 miljoni. Par tādu summu mums atliek tikai sapņot. Lai gan ir teiciens, ka sapņi piepildās.

Vai zvans draugam, lai paziņotu, ka būsit vēlāk, ir greznība? Pirmais mobilā tālruņa zvanu 1973. gadā veica Martins Kūpers, un pirmais mobilais tālrunis Amerikā 1983. gadā maksāja nekā vairāk un ne mazāk kā 4000 dolāri. Mūsdienās rodas iespaids, ka nav cilvēku bez mobilajiem tālruņiem, varbūt tikai bērni un ļoti veca gadagājuma cilvēki. Kļūda nav pārāk lieka – faktiski 80% pasaules iedzīvotāju ir mobilais tālrunis. Vairāk nekā 90% pieaugušo to pastāvīgi glabā pie sevis. Mobilo tālruņu skaits ir lielāks par datoru skaitu vairāk nekā 5 reizes. Šis fakts ir diezgan baiss, jo vairāk nekā 4 miljardiem cilvēku ir mobilie tālruņi, zobu suku izmanto tikai 3,5 miljardi.

Saskaņā ar pētījumu datiem, lielāko daļu laika mobilo tālruņu lietotāji pavada, spēlējot dažādas spēles un pārlūkojot sociālos tīklus (49% un 30%). Mūsdienu mobilie tālruņi ir datorizētāki par datoriem, ko izmantoja Apollo 11, lai nolaistos uz Mēness, taču tas mūs nemaz vairs nepārsteidz, vai ne?

Reizēm, rakstot īsziņu svarīgam cilvēkam, šķiet, ka atbildes gaidīšana ilgst veselu mūžību. Mēs meklējam dažādas nodarbes, cenšamies izklaidēties, kaut patiesībā apmēram 90% īsziņu izlasām mazāk nekā 3 minūšu laikā pēc to nosūtīšanas. Varam minēt, ka šobrīd prātojat, ka viņam vai viņai varētu būt nopietns iemesls, kādēļ tik ilgi neraksta.

Tas, ko nupat lasīsit, var likt Jums kļūt piesardzīgākam, lietojot savu mobilo draugu tualetē, vai pat izlemt to atstāt ārpus durvīm. Iemesls ir patiešām visai nopietns – Lielbritānijā katru gadu vairāk nekā 100 000 mobilo tālruņu tiek pazaudēti tieši klozetpodā. Arguments ir gana svarīgs, Jums tā nešķiet?

Varbūt daudzi no mums tagad atceras pusaudžu gadus, kad tika saņemts milzīgs mums adresēts rēķins par mobilo tālruni un dabūts pēriens no vecākiem. Toreiz summa šķita neiespējama, ko lieliski parādīja arī vecāku dusmīgās sejas. Nevēlamies mazināt Jūsu nopelnus, bet, salīdzinot ar Selīnas Aironsas rēķinu, Jūsu rēķins ir tikai neliels joks. Viņas rēķins ir patiesi iespaidīgs – 142 000 mārciņu. Diemžēl Jūs to nezinājāt, kad vajadzēja atvairīt vecāku pārmetumus.

Kā redzat, mobilie tālruņi nav pašsaprotama lieta, tas nav no nekurienes naktī parādījies priekšmets, kā dažreiz varētu šķist. Tas ir mazs brīnums, kas slēpj ne tikai kaudzi ar mikroshēmām, bet daudzus noslēpumus un interesantus faktus. Pēc šī raksta izlasīšanas vēlreiz paskatieties uz savu mobilo draugu un domās sakiet paldies tā radītājiem. Tagad variet sērfot tālāk.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *